Firma nasza oferuje Państwu wykonanie pomiarów wentylacji mechanicznej. Nasi pracownicy posiadają stosowną wiedzę i umiejętności poparte kilkuletnią praktyką wykonywania tego rodzaju prac.

Do wykonywania pomiarów stosujemy:

  • balometr pozwalający na określenie wypływu z kratek z dokładnością do 3 %. Balometr jest pomocny przy wykonywaniu prac pomiarowych kratek o nieregularnym wypływie, lub wypływie skierowanym pod znacznym kątem w stosunku do osi kratki. Balometr daje możliwość odczytu bezpośredniego przepływu w żądanej jednostce (najczęściej stosowana m3/h) . Duża powierzchnia worka pomiarowego oraz pomiar wielopunktowy uśredniony zapewnia dużą dokładność pomiaru.
  • anemometr skrzydełkowy stosujemy tam gdzie pomiar balometrem nie jest możliwy. Np. tam gdzie kratki są usytuowane w skosach, filarach lub stopnicach. Czasami nie jest również możliwe zastosowanie balometru ze względu na jego znaczne rozmiary. Na wyposażeniu posiadamy anemometr skrzydełkowy TESTO zapewniający dokładność odczytu do 5%.
  • anemometr termiczny – znajduje zastosowanie przede wszystkim do pomiaru przepływu w kanałach. Ma małą głowicę pomiarową (fi 16 mm) umieszczoną na teleskopowym wysięgniku i pozwala na określenie przepływu w miejscach trudno dostępnych a w przypadku kanałów wentylacyjnych redukuje średnicę koniecznych do wykonania otworów pomiarowych.
  • manometr różnicy ciśnień wraz z rurkami Prandtla pozwala nam mierzyć przepływ metodą pośrednią poprzez określenie przepływu na podstawie ciśnienia dynamicznego. Stosujemy go przede wszystkim do pomiarów punktu pracy central wentylacyjnych ( spręże, spadki ciśnień oraz opory) opory instalacji oraz przepływy w kanałach wielkogabarytowych. Posiadane przez nas urządzenie TESTO pozwala na pomiar z dokładnością do 5% z minimalnym odczytem 3 Pa. Posiadamy parę rurek Pdandtla o długości 0,7m i 2 m. Manometr wykorzystujemy również do pomiarów różnicy ciśnień dla wentylatorów oraz spadku ciśnienia dla filtrów – ocena czystości i szczelności.

W zakres prac pomiarowych wchodzi wykonanie pomiarów na obiekcie sporządzenie sprawozdania. Nasi pracownicy posiadają uprawnienia budowlane branży instalacyjnej oraz należą (opłacone aktualne składki) do stosownej Izby. Dzięki temu badania te mogą być wykorzystane przy wymaganych prawem okresowych przeglądach budynków. Dodatkową usługą świadczona podczas pomiarów jest korekta lub regulacja zładu. O ile jest możliwa (zamontowane elementy regulacyjne) po uzgodnieniach z inwestorem wykonujemy taką usługę.

Ofertę uzupełnia świadczone przez nas czyszczenie lub wymiana filtrów kratek i siatek filtracyjnych.

Dlaczego należy wykonywać pomiary?

Pomiary wentylacji wykonuje się aby ocenić, czy instalacja wentylacyjna pracuje właściwie, trzeba przeprowadzić pomiary parametrów powietrza. Porównanie uzyskiwanych wartości temperatury, ciśnienia czy przepływu oraz odpowiednie wyregulowanie układu jest warunkiem do odbioru instalacji po jej wykonaniu. Po zweryfikowaniu parametrów pracy wentylacji wystawiany jest protokół wydajności wentylacji oraz protokół badania głośności wentylacji.

Po co mierzyć wydajność?

Dobrze zaprojektowana i wykonana instalacja wentylacyjna powinna doprowadzić odpowiednią ilość powietrza do pomieszczenia. Niestety, w praktyce to podstawowe zadanie jest bardzo często nie jest spełniane. Jednym z głównych defektów pracy układów wentylacyjnych jest zbyt mała wydajność w poszczególnych odgałęzieniach sieci. Przyczyn tego może być wiele: niewłaściwie wykonane obliczenia, niedotrzymanie lub zły dobór parametrów wentylatorów, liczne zmiany na etapie wykonywania instalacji wentylacji.

Niezależnie jednak od tego, czy układ już źle działa, czy dopiero jest uruchamiany, w pewnym momencie pojawia się konieczność przeprowadzenia pomiarów wydajności. Na ich podstawie możemy ocenić poprawność pracy układu oraz podejmować działania związane z jego naprawą czy wyregulowaniem. Zła regulacja może spowodować przedostawanie się zapachów do różnych pomieszczeń, oraz nieprawidłowe działanie wentylacji. Protokół z badania wydajności wentylacji oraz głośności instalacji wentylacji wymagany jest przez SANEPID przy odbiorze technicznym lokalu.